Internet patrí do našich životov. Trávime na ňom až príliš veľa času. To isté aj teenageri. Viete, čo im naozaj hrozí, keď trávia čas na internete? Ako sa vyhnúť problémom, ktoré sú s internetom spojené? Mnohokrát ako rodič si neuvedomujeme, čo nášmu dieťaťu naozaj hrozí, keď trávi čas na svojom mobile a na internete. Áno, chápeme, že chce mať svoj vlastný osobný priestor. Na internete a sociálnych sieťach si píše so svojimi rovesníkmi, spolužiakmi alebo kamarátmi a netúži po tom, aby sa nám naše dieťa zdôverilo. Teenager sa nezdôverí nám rodičom, že ho niekto v škole šikanuje.

sociálne siete

Šikana je veľmi nebezpečná nielen pre dieťa, ale trpia tým aj dospelí. Navyše je doba internetu, kde šikana môže prejsť aj do šikanovania pomocou sociálnych sietí a internetu. Takúto šikanu voláme kyberšikana. O kyberšikane sa tiež veľa nehovorí, no objavuje sa čoraz častejšie. Predstavuje negatívny jav na internete. Pre agresorov je veľmi jednoduché pomocou internetu a sociálnych sietí napádať iných spolužiakov alebo rovesníkov. Ubližujú im a zároveň sa im nemusia pozerať priamo do očí. Pre agresorov je kyberšikana omnoho jednoduchším nástrojom na šikanovanie. V dnešnom svete internetu jej nezabránime, no môžeme aspoň u svojho dieťaťa vybudovať dôveru k nám rodičom. Môžeme prispieť k tomu, aby sa nám naše dieťa zdôverilo so všetkými problémami, ktoré bude mať počas svojho života.

prostriedok šikany

Aby nám verilo, že s tým niečo môžeme urobiť, že ho vieme správne nasmerovať, respektíve urobiť kroky, ktoré zabránia ďalšiemu rozvoju šikanovania. Agresori šikanujú druhých pre to, aby sa cítili omnoho silnejší. Častokrát sú to jedinci, ktorí chcú byť ako druhí. Nevedia sa vysporiadať sami so sebou, snažia sa niekam zapadnúť. Sú nespokojní sami so sebou a ich jediným východiskom je ubližovanie druhým ľuďom. Šikana sa nevyskytuje len v školách. Šikanovaní môžeme byť aj v našej práci. Ak sa nám niekto vyhráža, provokuje a robí nám stále zle, je to šikanovanie. V takomto prípade môžeme zakročiť a podať na daného človeka trestné oznámenie, pokiaľ máme dôkazy o jeho šikanovaní.