Austrália
Keď Willem Janszoon (17. storočie) a James Cook (18. storočie) objavovali Terra Australis, ešte netušili čo všetko bude nasledovať. Ako súčasť Britského impéria slúžila najprv ako „odkladisko“ väzňov a postupne sa vypracovala na prosperujúcu súčasť Commonwealthu. Okrem aborigéncov, klokana, bumerangu a budovy opery v Sydney sa tiež preslávila svojou vražedne nádhernou flórou a faunou. Svoju popularitu si ale postupne začal raziť šport, ktorý vznikol prakticky spojením amerického futbalu, britského rugby a klasického futbalu. Za zakladateľa sa považuje Tom Wills a jeho prvé pravidlá boli spísané roku 1874. Začal sa rozširovať po krajinách britského spoločenstva a dnes už existuje aj Medzinárodná rada Austrálskeho futbalu a konajú sa medzinárodné majstrovstvá.  

vlajka

Pravidlá (ale len stručne)
Kto niekedy sledoval nejaký zápas, mohol byť jemne zmätený. Pravidlá sú o niečo odlišnejšie než v americkom futbale či rugby a je ich viac než dosť. V úplnej kocke:

·         hrá sa na štvrtiny trvajúce 20 až max 30 minút
·         tým má 18 hráčov, 9 útočníkov, 3 záložníkov a 6 obrancov (plus 4 na striedačke)
·         cieľom je dostať loptu (podobná rugbyovej, ale ťažšia) do bránky
·         je dovolené atakovať hráča s loptou aj bez lopty
·         loptu je možné prihrávať nohami aj rukami ale po 9 metroch sa musí odraziť od zeme
·         body sa uďeľujú ak sa lopta dostane medzi žrde bránky, 6 bodov ak prejde stredom nerušene, 1 bod ak trafí žrď, prejde vedľajšími žrďami alebo sa jej počas letu dotkne súper

rugby

Štatistiky
Tento šport je však o niečo drsnejší ako iné. Hrá sa bez akýchkoľvek chráničov, je dovolené používať ramená, lakte, boky a kolená na atakovanie súpera kdekoľvek okrem hlavy, ťahanie za dres sa tiež pripúšťa. Podľa štatistík viac než 40% všetkých zranení končí v nemocnici. I napriek takmer brutálnej povahe si tento šport získal milióny priaznivcov a tak od roku 2002 má samotná Austrália viac než kvalifikovanú konkurenciu v podobe tímov z USA, Kanady, Írska alebo Veľkej Británie. Je to komplikovaný šport plný fyzického kontaktu, ale určite stojí za to pozrieť aspoň jeden zápas a ak vás zaujme tak určite má zmysel prečítať si detailnejšie o jeho histórii a pravidlách.