Spánok je jednou so základných potrieb organizmu. Je to čas, kedy dochádza k najintenzívnejšej obnove našich zásob energie, rovnováhy organizmu a celkovému uzdravovaniu. Spánok by mal trvať od 6 do 8 hodín. Počas neho sa striedajú rôzne spánkové cykly. Raz máme spánok ľahší a inokedy tvrdší. Pri nesprávnych podmienkach v spálni, nepohodlnej posteli či nevyhovujúcemu matracu môže dochádzať až k prebudeniu a opätovné zaspanie môže byť mimoriadne ťažké. Problém so zaspaním môže súvisieť aj s celkovým fyzickým nepohodlím, bolesti chrbtice, tŕpnutie rúk, či nevyhovujúca poloha, ktorá podporí nočné mory, desy a paralýzy.

postel

Že ste o tom nevedeli?

Prostredie vo vašej spálni má veľký vplyv na váš život. Či je to osvetlenie, rozmiestnenie nábytku, celkové vyvetranie, prekúrenie, každý aspekt sa počíta a každý má vplyv na vaše zdravie. Najskloňovanejším artiklom v tejto oblasti sú nepochybne matrace.

Koľko krát za život ste už menili matrace?

Každý matrac má dva aspekty svojej životnosti.

Prvý aspekt sleduje celkové opotrebovanie matraca. Má váš matrac vyležaniny? Ak ste odpovedali „áno“, tak tento matrac treba vymeniť. Jeho celková funkčnosť rapídne klesá a váš matrac sa stáva doslova nebezpečným. Vaše telo trpí a akékoľvek problémy napríklad súvisiace s chrbticou sa budú zhoršovať. Ranné vstávanie je problematickejšie a budíte sa doslova „zlomení“. Poobzerajte sa po nových matracoch https://www.segum.sk/produkty/matrace.

MAtrac2

Druhý aspekt je hygienický. Ak váš matrac nie je správne a dostatočne vetraný, môže byt baktériami a roztočmi prelezený o veľa skôr ako taký, o ktorý sa dobre starajú. A koľko taký matrac môže najviac vydržať? Neexistujú štatistiky ani oficiálne smernice, ale pri dodržaní maximálnej starostlivosti môžete počítať s maximálnou možnou životnosťou okolo 20 rokov. Väčšinou ale matrac preležíte o veľa skôr ako sa hygienicky znehodnotí.

Na trhu je veľa rôznych matracov a v dnešnej dobe si môžete vybrať taký, ktorý vám bude dokonale vyhovovať. V každej dobre predajni si môžete vyskúšať rôzne matrace na vlastnej koži a ostatných výhodách vám povie a poradí skúsený personál.

V každej predajni majú na výber luxusné ale aj ekonomické varianty, takže určite neprídete skrátka. Čo sa všeobecne odporúča, je matrac si naozaj vyskúšať, už prvé sadnutie vám môže napovedať, či sa uberáte dobrým smerom. Skúste si aj ľahnúť a vyložiť nohy. Spočiňte na matraci chvíľku, využite túto možnosť. Nezabudnite si dať vankúš pod hlavu a nakoniec, po pár minútach, vstaňte. Práve to vstávanie a postavenie sa na nohy vás utvrdí v tom, či je tento matrac naozaj tým správnym pre vás. Nebojte sa a spýtajte sa aj odborníkov na predajni, tí vám dokonca ukážu ako taký matrac vyzerá z vnútra.