Táto tajná pomôcka je výbornou pomocnou barličkou pre deti, ktoré sa pasujú s ťažkým učivom, ale aj pre nás dospelých, ktorý nesmieme zabúdať a musíme pracovať systematicky. Myšlienkové mape môžeme používať v prípadoch keď si niečo potrebujeme zapamätať, keď musíme ušetriť čas a robiť si lepšie poznámky. Táto metóda je vhodná najmä pre dospelých, ktorý potrebujú svoj čas využívať čo najlepšie a najefektívnejšie. Sústredenie je dôležité v každej sfére života. Či už je to žiak základnej alebo strednej školy. Budúci maturant, ktorý sa pripravuje na skúšky, vysokoškolák či manažér alebo riaditeľ majú jedno spoločné. Neustále na sebe musia pracovať, čo je niekedy dosť namáhavé a zdĺhavé.

Vyhýbajte sa stresu

Myšlienkové mapy sú jednoduchou pomôckou na to, aby si všetko ľahko, presne a hlavne natrvalo zapamätali, bez zbytočných niekoľkohodinových trápeniach nad učebnicami alebo materiálmi na prezentáciu. Opäť sa teda dostávame k problematike pamäti. Náš mozog zaznamenáva všetko, čo sa počas dňa stane, čo cítime, čo si čítame alebo čo sme počuli. Počas spánku posiela tieto informácie z krátkodobej do dlhodobej pamäte. A tu sa často dostavuje problém. Ak nemáte dostatok spánku, alebo máte plytký spánok z rôznych dôvodov, informácie mozog ukladá chaoticky. Stalo sa Vám niekedy že ste sa učili dlho do noci a keď ste si učivo konečne ako tak zapamätali, išli ste spať a ráno ste mali okno a nevedeli ste si na nič z toho spomenúť?

Tajná zbraň šikovných študentov

Zaujímavé je, že tie informácie máte stále v hlave, aj keď máte pocit, že ste to zabudli. Akurát že sú uložené v inom priečinku pamäte, než tam kde ich hľadáte. Práve aby sme predišli tejto nepríjemnosti je tu myšlienková mapa. Náš mozog nepracuje iba lineárne. Nemrhajme teda čas vzdelávaním sa zlým a neefektívnym spôsobom. Pri učení Vám môžu pomôcť jednoduché otázky ako: ČO? KDE? VÝSLEDOK? PREČO? KTO? Používajte ich pri čítaní textu a informácie z neho sa do pamäti zapíšu rýchlejšie a jednoduchšie. Navyše ak by ste pod vplyvom stresu náhodou to okienko dostali a nevedeli by ste si spomenúť, stačí ísť po stopách týchto otázok a informácie sa Vám zázračne vrátia.