Nasťahovať sa do pekného, moderného a kvalitne postaveného bytu či domu je radosť a každý nový majiteľ je nadšený pri pohľade na dizajnovo prepracované prvky. Celok potom vyznieva veľmi esteticky a elegantne, k čomu dopomáhajú aj jednotlivé materiály, napríklad nehrdzavejúca oceľ. Schodiská a balkóny sú súčasťou takmer každého domu, v ktorom sa pohybujú ľudia. Na prechod po schodoch je tak nutné umiestniť na ňom nerezove zabradlia zábradlie, ktoré má funkciu bezpečnostného prvku, no malo by byť aj štýlovo blízke celému stavebnému dielu. Nehrdzavejúca oceľ je obľúbená hlavne pri umiestňovaní do exteriéru, pretože je odolná voči vode, mrazu, vetru či nečistotám, a pritom jej ošetrovanie pozostáva iba z jednoduchého umývania a následného preleštenia.

Možnosť využitia nehrdzavejúcej ocele

Na to, aby bolo zábradlie funkčné, treba zvoliť správny tvar konštrukcie, výšku zábradlia podľa normy a pevné kotvenie. Stĺpikové zábradlie je najrozšírenejšie a základ tvoria stĺpiky z ocele v tvare kruhu či štvorca alebo pásoviny, ktoré sa v určitých vzdialenostiach od seba prichytia k nosnej konštrukcii. Stĺpiky sa dajú aj tvarovať do rôznych polôh, no jednoduchosť tvaru je najelegantnejšia.

Zábradlie so schodíkmi vedúce do bazéna

Oceľ však môžeme doplniť sklom, a to v prípade zábradlia formou vytvorenia nosnej konštrukcie a k nej prichyteným skleneným výplniam. Úchyty musia byť kvalitné, pevné, odolné a vhodné na spájanie ocele so sklom, sklo musí byť bezpečnostné a v požadovanej hrúbke. Takto vytvorené zábradlie bude originálne a vždy môže mať iný vzhľad, štýl a dizajnové spracovanie, navyše sklo poskytuje možnosť využiť jeho vlastnosti prepúšťania svetla a vytvoriť zábradlie v štýle steny, ktorú je možné umiestniť aj do tmavších priestorov. Nehrdzavejúca oceľ je drahší materiál, no vzhľadom na jej životnosť a kvalitu sa cenové relácie výrobkov z nej pohybujú vo vyšších sumách, treba však brať do úvahy dlhú životnosť a veľký efekt, takmer žiadne náklady na údržbu a kvalitu materiálu.